Sieciaki na wakacjach
W tym roku nasza biblioteka po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ”Sieciaki na wakacjach”!, której organizatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange. Akcja ma na celu edukację dzieci w zakresie reagowania na zagrożenia w Internecie oraz sposobów ich unikania.
Spotkanie w Reszlu składało się z dwóch części: pierwsza część została zrealizowana w bibliotece, a druga część miała charakter pikniku i odbyła się na terenie stadionu Orlik 2012.
Pierwszą część rozpoczęliśmy od obejrzenia pięciu krótkich filmów dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Kreskówki uświadomiły dzieciom zagrożenia, jakie mogą wynikać z korzystania z Internetu. Zagraliśmy w gry komputerowe na temat bezpieczeństwa w Internecie. “SiecioMat Losujący”, to quiz sprawdzający wiedzę na temat zagrożeń w sieci. Dyskutowaliśmy o tym, jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Poznaliśmy pięć podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu: chroń swoją prywatność; mów, gdy coś jest nie tak; nie ufaj osobom poznanym w internecie; szanuj innych w sieci; korzystaj z internetu z umiarem. Przestrzeganie tych zasad to niezbędne minimum, by móc się bezpiecznie czuć online. Teraz dzieci wiedzą, że powinne powiadamiać rodziców lub inne osoby dorosłe o obraźliwych wpisach i niestosownych propozycjach.
Druga część spotkania odbyła się na świeżym powietrzu. Taka forma zajęć miała na celu pokazanie dzieciom atrakcyjnych i alternatywnych dla Internetu i komputera sposobów na spędzanie wolnego czasu. Tę część spotkania rozpoczęliśmy zabawami integrującymi z chustą Klanza. Następnie bawiliśmy się w grę „Na Sieciuchy nie łapiemy”, która odbywała się na zasadach popularnej zabawy “w kolory” lub “w kolanko”. Piłkę można było łapać na hasło-imię członka drużyny Sieciaków. Jeśli ktoś chwycił piłkę na hasło „Sieciuchy” – musiał uklęknąć. Kolejną grą były “Sieciuchy”, adaptacja popularnej gry “w dwa ognie”. Dzieci ustawiły się w drużynach po dwóch stronach boiska. Za każdą z drużyn stanął jeden Sieciuch. Drużyny eliminowały wzajemnie swoich zawodników przez trafienie ich piłką. Zadaniem Sieciuchów było wyeliminowanie (zbicie) jak największej liczby uczestników gry. Następnie, również w zespołach, dzieci uczestniczyły w „Sieciakowym wyścigu”, którego zwieńczeniem było ukończenie toru z przeszkodami. Finałem pikniku na świeżym powietrzu było stworzenie przez uczestników, za pomocą kolorowej kredy, rysunków przedstawiających Sieciaki na wakacjach.
Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy dyplom, ulotki i naklejki, które będą przypominać o zdobytej wiedzy.
Dzięki takim programom jak “Sieciaki na wakacjach” dzieci stają się bardziej czujne i potrafią właściwie reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci. Znają numer 116111, który jest Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w trakcie zajęć pozwoli uczestnikom “sieciakowego pikniku” bezpiecznie poruszać się po sieci i uniknąć w przyszłości niebezpiecznych sytuacji w Internecie.
[rl_gallery id=”576″]